Vzhled interiéru kromě nábytku a stavebních dispozic určuje také jeho barevné ladění. Jaké barvy do interiéru použít a jak je zkombinovat, aby interiér působil harmonicky a vy se v něm cítili dobře?

Zdroj obrázku: earch.cz
Hlavní pravidla pro výběr barev v interiéru
Barvy by se do interiéru měly vybírat s ohledem na to, že po určité době obvykle toužíme po změně. Z tohoto důvodu je dobré vzít v úvahu, že větší kusy nábytku jako je kuchyňská linka nebo vestavěné skříně, je lepší zvolit v nadčasovém designu a neutrální barvě. Stejné pravidlo platí i pro výběr podlahy, oken a dveří. Proto dobrou volbou bývá bílá, krémová, šedá a světle hnědá barva. Evergreen je světlé dřevo nebo dřevěný dekor.
Výraznější barvy se lépe uplatní spíše na takzvaném nábytkovém solitéru – tedy na samostatně stojícím nábytku. To samé platí u doplňků, jejichž úkolem je právě barevně a designově interiér doladit. Pokud se rozhodneme, že nás stávající doplňky už omrzely nebo i dosloužily, lze je jednoduše vyměnit za nové barevně a stylově odlišné. Podstatné je, že taková výměna není tak nákladná, jako by byl nákup například nové sedací soupravy. Dalším zlatým pravidlem je používat v interiéru maximálně 4 barvy a jejich odstíny.
Barevný kruh
Jedná se o barevné spektrum zakreslené do kruhu, ve kterém barvy přechází postupně jedna do druhé. Znázorňuje vztahy mezi primárními, sekundárním a terciárními barvami. Koupit si můžete také tištěný barevný kruh. Pomůže vám zjistit výsledné barvy při míchání více odstínů. Dá se pořídit například ve výtvarných potřebách.
Základní rozdělení barev
- Primární barvy
- Červená, žlutá a modrá – základní barvy, které nelze namíchat a tvoří se z nich další barvy.
- Sekundární barvy
- Oranžová, fialová a zelená – barvy, které jsou namíchané ze dvou primárních barev.
Terciární barvy
Barvy, které vzniknou smícháním primárních a sekundárních barev, nebo kombinací dvou sekundárních barev. Jedná se například o indigo nebo tyrkysovou barvu.
Barvy a jejich symbolika
- Červená – energie, emoce a motivace
- Žlutá – optimismus, zdraví a inteligence
- Modrá – svoboda, klid a soulad
- Zelená – harmonie, naděje a vitalita
- Oranžová – radost, vzrušení a otevřenost
- Fialová – spiritualita, citlivost a kreativita
- Růžová – něha, volnost a elegance
- Černá – mystično, elegance a nadčasovost
- Hnědá – solidnost, realismus a trpělivost
- Šedá – neutralita, intelekt a klid
- Bílá – meditace, čistota a univerzálnost
Základní typy barevného ladění interiéru
Monochromatické schéma
Monochromatický design interiéru se vyznačuje tím, že v něm panuje jedna barva, která je aplikována v různých odstínech a tónech. Výrazně se zde uplatňuje kombinace více materiálů různých struktur. Interiéry navržené v monochromatickém uspořádání se vyznačují celistvostí a zároveň rafinovaností. V prostorech navržených v monochromatickém stylu nejvíce vyniknou zajímavé architektonické a umělecké prvky. Monochromatické schéma se velmi hodí do malých prostor, protože mu dodá jednotný ráz a opticky ho zvětší.
Analogické barevné schéma
Analogické barevné schéma není kontrastní, pracuje se třemi odstíny, které leží na barevné paletě vedle sebe. Jedná se o plynulý přechod barev a přirozené a harmonické spojení. Příkladem může být kombinace: zelená – modrozelená – modrá.
Kontrastní (komplementární) barevné schéma
Jedná se návrh interiéru, ve kterém použijeme na dominantní prvky dvě barvy, které leží v barevném kruhu přímo naproti sobě. Tyto barvy tvoří navzájem vysoký a zároveň harmonický kontrast a výborně se doplňují. Jedná se například o kombinaci barev: zelená – červená, oranžová – modrá. Tyto interiéry vynikají svou nápaditostí a pozitivní energií.
Triadické barevné schéma
Interiér v triadickém schématu se vyznačuje použitím tří barev, které v barevném kruhu tvoří rovnostranný trojúhelník. Tyto kombinace se vyznačují větší dynamikou. Při použití výrazných odstínů jsou vhodné spíše do interiérů, které nejsou klidovou zónou.
Tetradické barevné schéma
Zde se používají dvě sady doplňkových barev. Celkem tedy schéma pracuje se čtyřmi barvami. Tyto barvy vzájemně tvoří v barevném kruhu obdélník. Aplikují se například tlumené tóny čtyř barev či dvě teplé a dvě studené barvy.