Industriální design se v našich domovech zabydluje čím dál více. Příznivci tohoto designového směru na něm oceňují zejména jeho funkčnost, čistý vzhled a variabilitu. Typickým přírodním materiálem využívaným v industriálním interiéru je kov a dřevo. My se v tomto článku zaměříme na téma industriální nábytek.
Vznik industriálního stylu
Industriální design začal vznikat v loftových bytech zbudovaných ve starých továrnách newyorské části Soho v 60. letech 20. století. Do těchto starých průmyslových objektů se tehdy začali stěhovat umělci a bohémové. Vyhovovaly jim nízké nájmy a velké prostory, které mohli využít při realizaci své profese.
Co je charakteristické pro industriální styl bydlení
Industriální bydlení je pro svoji strohost a funkčnost oblíbené zejména mezi mladými bezdětnými lidmi. Bydlení industriálního rázu vyžaduje rozlehlé a světlé prostory s velkými okny. Typické okno v takovém interiéru sahá od podlahy ke stropu a je rozdělené kovovou mřížkou na několik částí. Zdi jsou z odhalených cihel nebo mají betonovou stěrku či jsou natřené na odstíny šedé, hnědé a béžové. Technické prvky jako jsou elektrické kabely, potrubí a vzduchotechnika jsou přiznanou součástí interiéru. Podlahy jsou nejčastěji z dřevěného masivu, dlážděné nebo betonové.
Při výrobě industriálního nábytku jsou využívány nadčasové materiály s dlouhou životností. Velmi časté je pořizování staršího nábytku a doplňků na bazarech a bleších trzích. Dají se tam sehnat opravdu skvostné designové kousky. Ruku v ruce s tím jde recyklace a upcyklace původního nábytku. Výsledkem jsou pak jedinečné nové kousky do industriálně laděného bytu či domu. Tento přístup k bydlení je skvělý v tom, že je také ekologický a finančně úsporný.

Zdroj obrázku: earch.cz
Dřevěný industriální nábytek
Při výrobě tohoto nábytku se používá zejména masivní dřevo, jako je dub nebo buk. Industriální nábytek je často konstruován v kombinaci dřeva a kovu. Velmi oblíbený je rovněž paletový nábytek či nábytek z přepravek. Ani zde se fantazii meze nekladou, protože z palet a přepravek lze složit vše od postele až po stůl. Tento nábytek má mnohdy i pojízdná kolečka, takže se dá libovolně a snadno přemisťovat. Další výhodou je jeho variabilita a nízká pořizovací cena.
Kovový industriální nábytek
K výrobě tohoto nábytku se využívají zejména matné kovy studených barev, jako je například chrom, nerez nebo hliník. Žádaný je nábytek s kovem v šedé a černé barvě. Na trhu je většinou k vidění nábytek v kombinaci kov a dřevo, ale lze najít i čistě kovový designový nábytek. Velmi zajímavé jsou komody s ocelovými šuplíky či skříně s ocelovými dveřmi.
Čalouněný nábytek a textilie
Čalouněný nábytek v industriálním stylu se vyznačuje hrubou strukturou potahového materiálu, neutrálními barevnými odstíny a jednoduchými tvary. Do prostorů v továrním stylu se výborně hodí kožené pohovky v šedých, hnědých nebo cihlových odstínech. Minimalismus industriálního stylu se samozřejmě týká také textilních prvků, jako jsou polštáře, deky či koberce. I zde se uplatňují hrubší struktury, jednoduché vzory a tlumené barvy.
Nejnovější v inspiraci
Skleněný nábytek
Sklo najdeme v industriálním interiéru především v provedení skleněných desek jídelních stolů v kombinaci s kovovým rámem a nohami. Hodí se sem také regály a odkládací stolky v kombinaci skla a kovu. A to vše s puncem patiny a v provedení čistých linií.
Osvětlení
Světla mohou být stylizována do podoby továrních reflektorů a dílenských lamp. Pokud se zaměříme na stropní osvětlení, pak vybíráme jednoduchá závěsná nebo bodová svítidla z kovu nebo betonu. Barevně se nejvíce hodí šedé, černé, petrolejové nebo mosazné a měděné provedení. Drátěná stínítka či dokonce holé žárovky rovněž zapadají do tohoto stylu. Zajímavý prvek u závěsného světla může představovat barevný textilní kabel.