Přemýšlíte, jak ušetřit a zároveň provozovat svoji domácnost udržitelnějším způsobem? Udržitelný způsob bydlení je čím dál oblíbenější, důvodem jsou nové trendy v domácnosti v souladu s ekologickým přístupem a také snaha o ekonomické úspory. Základem zeleného a udržitelného bydlení je používání přírodních materiálů, upcyklace a recyklace. S udržitelným způsobem života souvisí také interiérové design, který respektuje etický a ekologický přístup. A jak v praxi na udržitelný způsob bydlení?
Přírodní nábytek
Nábytek volíme především dřevěný, který je sice dražší, ale vydrží léta. Při jeho výběru tedy volíme spíše nadčasový a jednoduchý design, který lze v případě potřeby snadno renovovat a měnit. Například u postele se vyplatí investice do masivu. Udržitelnou a dobrou volbou je také nábytek z recyklovaného dřeva nebo tzv. FSC dřeva, které pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů. Další možností je pořídit kvalitní nábytek z druhé ruky. Stačí se podívat na bleších trzích, v kamenných bazarech nebo na online bazarech.
Renovace nábytku a nový vzhled interiéru
Renovace nábytku je jedním ze způsobů, jak prodloužit jeho životnost a dát mu nový život.

Zdroj obrázku: earch.cz
Nátěr a tmelení
Výhodou dřevěného nábytku je, že ho můžete snadno opravit a změnit jeho tvar i vzhled. Základem takové proměny je obroušení povrchu, použití tmelu na případné nerovnosti a praskliny plus nový nátěr. Pokud si netroufáte na nátěr štětcem, můžete sáhnout po barvě ve spreji nebo zvolit úpravu patinou pomocí houbičky nebo štětce. Při výběru interiérové barvy sáhněte po těch, které mají nízký obsah těkavých organických látek (tzv. low VOC). Jsou ředitelné vodou a šetrné k životnímu prostředí a zdraví.
Výměna nábytkových kování a úchytek
Staršímu nebo obyčejnému nábytku dodají šmrnc nové úchytky a k výměně vám stačí pouze šroubovák a případně tmel. Například kožené a provazové úchyty nebo knopky dají nábytku přírodní vzhled a navíc působí velmi originálně.
Tapetování
Tapety změní vzhled nejen zdí, ale použít je můžete například i na laminátový nábytek nebo úložné boxy. Další a velmi jednoduché řešení pro renovaci interiérových prvků představují samolepicí fólie.
Čalounění a potahy
Jestliže máte doma pěkný sedací nábytek, který má ale staré čalounění, nemusí se hned vyhazovat. Stačí ho nechat přečalounit nebo pořídit napínací potah či přehoz. Kožené čalounění lze snadno a levně oživit speciálními přípravky s včelím voskem.
Obkladové pásky
Kromě na fasádu se dají obkladové pásky použít také na obnovení vzhledu interiéru. Hodí se například na obložení stěny v obývacím pokoji, na barový pult nebo krb. Na výběr jsou nejrůznější materiály, barvy a typy a jejich použití zvládnete ve dvou krocích – stačí je nalepit na povrch a vyspárovat.

Zdroj obrázku: earch.cz
Interiérové dekorace a domácí doplňky
Příroda je neomezeným zdrojem inspirace a energie, čím více přírodních materiálů nás obklopuje v našich domovech, tím lépe. Přírodní materiály jsou estetické, mají nízkou uhlíkovou stopu a jejich použití přispívá k udržitelnému životnímu stylu. Doplňky a dekorace v udržitelném stylu jsou vyráběny nejčastěji z těchto materiálů:
- dřevo, bambus, proutí, mořská tráva
- keramika
- kámen
- sklo
- kůže
- papír
- konopí, sisal, bavlna a len a další
Recyklace a 4R v domácnosti
K udržitelnějšímu bydlení kromě upcyklace patří samozřejmě také šetrné zachází s odpady a recyklace. Základem ekologického přístupu jsou 4 principy: „rethink – reduce – reuse – recycle“. V praxi to znamená: rethink – rozmyslet se, zda danou věc opravdu potřebujeme, reduce – zredukovat věci, které už používáme (tzv. minimalismus), reuse – opravení nebo využití věcí k novému účelu, recycle – věci, které už opravdu doslouží, je třeba vytřídit do odpovídající kontejneru na tříděný odpad. Zařídit si doma funkční třídicí systém není složité. Kromě kupovaných třídicích košů a tašek si můžete třeba s dětmi vyrobit nádoby ze starých kartonových krabic nebo dřevěných přepravek.
Zelený domov
Součástí zeleného bydlení jsou také pokojové rostliny a nejlépe i zahrada s vlastní produkcí zeleniny a ovoce. Pokud není zahrada, určitě postačí a udělá radost i pár truhlíků s rajčaty nebo jahodami na balkoně. A pokojové rostliny nejen zkrášlí interiér, ale dokáží také čistit vzduch. Lepší dýchání umí zajistit třeba lopatkovec, toulitka nebo dračinec.