Výmalba dětského pokoje je oproti výmalbě jiných pokojů v bytě či domě specifickou disciplínou, neboť si žádá daleko větší cit a rozvahu. Konkrétně její náročnost tkví v tom že je nutné, aby se skutečně vašem dětem líbila a byly tak ve svém pokojíčku spokojeny – kvůli jejich zdravému vývoji. S jednoduchou jednobarevnou výmalbou totiž častokráte nepochodíte. Jakou malbu tedy zvolit do dětského pokoje?
Z následujícího článku si odnesete celou řadu tipů na to, na co si dát během malování dětského pokoje pozor a dozvíte se právě i to, jakou výmalbu dětského pokoje vybrat. A nejenom to – pozastavíme se i nad tím, jak zařídit dětský pokoj, co možná nejpraktičtěji, aby nedošlo k brzkému poničení pracné výmalby.

Zdroj obrázku: earch.cz
Důležitá je komunikace s dítětem
Základem v tom, jak vymalovat dětský pokoj, je dorozumění se s vaším dítětem, jakou barvu výmalby by si představovalo. Pokud jde o starší dítě, tak je pochopitelně vše usnadněné faktem, že si samo dokáže říci, jak by si výmalbu ve svém dětském pokoji představovalo. Avšak existují i způsoby, jak vybrat barvu výmalby pro batolata a mladší děti.
Zkuste jim přinést několik barevných žetonů a nechte je vybrat ten, který se jim zalíbí nejvíce. Případně sledujte s hračkami jaké barvy si nejčastěji hrají.
Na vás pak už bude jenom výsledné přání zkorigovat. To znamená, že z barev vyřadíte ty příliš křiklavé, který by je mohly rušit při odpočinku. A stejně tak zabraňte i míchání přílišného množství barev – maximálně přistupte na 3 různé barvy.
Volba nátěru je klíčová pro životnost výmalby
Zvolte správný barevný nátěr, který prodlouží životnost výmalby. Dětské pokoje jsou totiž vystavovány velké zátěži – stačí chvilka nepozornosti a může dojít ke sloupnutí či zašpinění barvy. Do dětského pokoje tedy vždy volte maximálně odolné nátěry, které se dají opláchnout vodou. Přednost tedy dejte povrchové úpravě stěny, kterou lze drhnout hadříkem a odstranit z ní tak nečistoty.
Omyvatelná barva do dětského pokoje se vám bude hodit zejména v situaci, kdy děti něco načmárají na zeď – to bývá dosti častý nešvar. Když jsme u toho kreslení, tak naopak dítěti dopřejte alespoň jeden ručně malovaný obrázek do pokoje. Nemusíte být ani žádní umělci, stačí si vytisknout předlohu a podle ní se řídit.
Myslete i na budoucnost
Při přemýšlení nad tím, jak vymalovat dětský pokoj, si je též potřeba uvědomit, že děti rychle rostou a je tedy potřeba volit takové barvy, jež budou vyrůstat s vaším dítětem. Nejlepšími barvami jsou v tomto ohledu bílá, béžová a světle šedá. Proto je velmi oblíbeným tipem i to, že těmito barvami vymalujete 3 stěny a 1 stěnu v dětském pokoji využijete na výstřednější barvu či nástěnnou malbu.
Tento chytrý tah totiž znamená, že když budete vy či vaše dítě připraveni na změnu, tak stačí přemalovat pouze jednu stěnu, čímž si ušetříte spoustu práce.
TIP na článek: Jak vymalovat interiér?
Nezapomínejte ani na praktičnost
Ještě než začnete s výmalbou tak je potřeba si rozmyslet, jak zařídit dětský pokoj, aby byl co možná nejvíce šetrný k výmalbě. Základní radou je, abyste nedávali nábytek v dětském pokoji přímo ke stěnám, ale vždy nechali alespoň 5 centimetrovou mezeru – i nátěr totiž potřebuje dýchat. Zároveň se tím zabrání zadržování vlhkosti ve stěnách díky lepšímu přístupu vzduchu a světla.
TIP: Nevíte si rady se zařízením dětského pokoje? V takovém případě se nebojte svěřit do rukou profesionálů, kteří pro vás připraví hezký a praktický návrh interiéru!
V neposlední řadě je pochopitelně potřeba myslet i na zdraví a bezpečnost vašeho dítěte. Proto volte výhradně barvy s nízkým nebo nulovým obsahem VOC (těkavé organické látky), jež jsou zdravotně bezrizikové. Stejně tak je vždy důležité důkladně vyvětrat a nechat barvu zcela zaschnout, než se vaše dítě nastěhuje zpět do pokojíku.
Závěr
Základem pro bezproblémovou výmalbu je volba nátěru, jenž musí být odolný a šetrný k dětskému zdraví. Výběr barev záleží na preferencích, ale doporučujeme se držet spíše střídmějších barev, aby mohl pokojíček růst s dítětem. Naopak se nebojte prostor ozvláštnit nástěnnou malbou.
Nejnovější v inspiraci