Máte dotaz? Pište na info@westbrick.cz nebo volejte Po-Pá: 8:00-15:00 na +420 602 358 391

Inspirace

Jaké materiály použít na terasu?

Terasa může být vaším druhým domovem od jara až do podzimu. Času stráveného na čerstvém vzduchu není nikdy dost. Terasu u domu bychom si tak měli zařídit co nejpříjemněji. Při stavbě nebo rekonstrukci terasy se začíná doslova od podlahy. Jaký materiál, ale vybrat?

Venkovní terasy jsou většinou vystaveny vysoké zátěži. Musí odolávat slunečním paprskům, dešti, mrazu, sněhu, mechanickému zatížení a často také rozlitým tekutinám.

Od podlahy na terase očekáváme, že bude bezpečná, příjemná na dotyk a v létě se nebude přehřívat (nikdo nechce chodit po rozpálené terase).

Na trhu je na výběr velké množství materiálů, které jsou určeny speciálně na venkovní terasy, jaký je pro vás nejvhodnější?

Cihlová dlažba

Cihly jsou již po staletí oblíbeným stavebním materiálem a jinak tomu není ani u exteriérové a interiérové dlažby.

Cihlová dlažba se vyznačuje dlouhou životností a dokonalým vzhledem. Dlažba z cihel je mrazuvzdorná, odolná proti povětrnostním vlivům, nemění barvu a má nízkou nasákavost. Je vhodná na pochozí i pojezdové plochy, snadno tak sjednotíte vzhled celé vaší zahrady.

Další výhodou je její vysoká pevnost.

Cihlová dlažba se pokládá buď do maltového, nebo pískového lože. Pokládka dlažby není nijak složitá. Pro dlouholetou životnost je vhodné provést pokládku do lože z písku a malty bez vápenných příměsí.

Historická dlažba

Zaujala vás cihlová dlažba, ale chcete vnést do vaší zahrady trochu více historického designu? Na to je vhodná historická dlažba. Vyrábí se z kvalitních surovin v nejrůznějších tvarech. Jedná se o ručně vyráběnou cihlovou dlažbu. Často je používána architekty, památkáři a řemeslníky při rekonstrukcích. Poslední dobou se, ale stává oblíbenou i u klasických rodinných domů.

Betonová dlažba a přírodní kámen

Betonová dlažba se na terasách používá velice často díky její odolnosti vůči mrazu a mechanickému použití. Na výběr je z velkého množství formátů, dekorů, barev a tlouštěk.

Originálního vzhledu terasy docílíte při použití dlažby z břidlice, vápence nebo pískovce. Tyto materiály jsou odolné vůči vodě, chemikáliím a žáru. Jejich hlavní nevýhodou ale je, že se jejich povrch na slunci zahřívá a tak není příjemné po nich chodit naboso. Ani betonová dlažba na pohled nepůsobí příliš útulně a hřejivě.

Dřevo

Přírodního vzhledu vaší terasy docílíte použitím dřeva. Na terasy se používá více druhů různých dřevin, které se liší nejen pořizovací cenou, ale i životností a nároky na údržbu.

Obecně platí, že levnější jsou měkká dřeva, jako je smrk, borovice nebo jedle. Odolnější ale také výrazně dražší je dřevo z modřínu či douglasky.

Oblíbené jsou také exotické dřeviny, jako padouk, merbau, teak, ipe či garapa.

U dřevěné terasy musíte počítat s tím, že je nutné dřevo pravidelně ošetřovat a že vám na terase nevydrží věčně (životnost cca 10 – 15 let v závislosti na použitém dřevě).

Hlavní výhodou dřevěných teras je, že se v létě na přímém slunci nerozpalují a jsou příjemné na dotyk i bosou nohu.

WPC

Nechcete-li se vzdát přírodního vzhledu terasy a zároveň chcete, aby vám podlaha na terase déle vydržela, vhodnou alternativou je použití WPC (Woodplastic – dřevoplast).

WPC materiál je tvarově stálý a skoro k nerozeznání od přírodního dřeva. Kvalitní WPC desky jsou složeny ze 70 % přírodního vlákna a z 30 % polymerů.

WPC prkna jsou odolná proti UV záření, škůdcům i povětrnostním vlivům. Není třeba je nijak ošetřovat a vydrží i desítky let. Výměnu prken je nutné provést po cca 20-30 letech (v závislosti na kvalitě použitých prken).

Pro WPC terasu je potřeba realizovat speciální podkladový rošt a nejedná se o nejlevnější řešení. 

Tak jaký materiál na terasu zvolíte vy? 🙂

Prohlédněte si produkty na vlastní oči

na vzorkovně v Plzni

Související články