Vybrali jste si ten pravý cihlový obklad pro váš dům a nyní je na řadě stejně důležitá samotná montáž obkladových pásků. Při montáži je velice důležitá míra odbornosti a znalostí pracovníků, proto byste měli tuto práci svěřit profesionálům. Nezapomeňte, že fasáda z lícových cihel a pásků je na celý život a výsledky neodborné montáže jsou téměř nevratné.
Vybrali jste si ten pravý cihlový obklad pro váš dům a nyní je na řadě stejně důležitá samotná montáž obkladových pásků. Při montáži je velice důležitá míra odbornosti a znalostí pracovníků, proto byste měli tuto práci svěřit profesionálům. Nezapomeňte, že fasáda z lícových cihel a pásků je na celý život a výsledky neodborné montáže jsou téměř nevratné.
Abychom dosáhli žádoucího efektu, funkčnosti a dlouhé bezúdržbové životnosti, je potřeba dodržet všechny technologické postupy. Práce odborníka není jen známkou přesného dodržení těchto postupů, ale také pečlivosti a získaných zkušeností.
Naši pracovníci mají dlouholetou praxi a věnují se pouze montáži lícových cihel a obkladových pásků. Mají za sebou desítky zrealizovaných fasád domů, plotů a dalších projektů po celé České republice i v zahraničí a jejich mnohaleté zkušenosti jsou zárukou kvalitní, profesionální a odborné montáže.

1. Příprava podkladu a rozměření
Obkladové cihelné pásky je možné lepit rovnou na nosné zdivo opatřené omítkou nebo stěrkou z lepidla (případně perlinkou), či na zateplovací systém (polystyren, minerální vlna). Kompletní informace a přípravě zateplovacího systému pod obkladové pásky naleznete ZDE.
Povrch musí být vždy rovný, pevný a soudržný. Před lepením pásků doporučujeme plochu napenetrovat pro zpevnění podkladu a zmenšení nasákavosti tak, aby nanesené lepidlo dokonale přilnulo. Jistotou dokonalého výsledku je správné a přesné rozměření, rozkreslení a založení stavby.
Vždy začínáme založením a lepením rohových pásků kolem oken a na rozích RD. Tím se vyhneme zbytečným dořezům a kvantlíkům či nenavazující spáře. Před zahájením lepení obkladu je nutné zajistit dostatečnou ochranu před klimatickými podmínkami (zejména déšť, slunečné záření a vítr).


2. Lepení obkladových pásků
Lepení obkladů se provádí speciálním flexibilním lepidlem. Vždy je nutné řídit se technologickými postupy výrobce. Obzvláště pak musíme dbát na vhodné klimatické podmínky a v žádném případě nepřidávat do lepidla žádné příměsi.
Lepidlo nanášíme po menších částech na stěnu a zároveň také namažeme každý jednotlivý pásek pro správné přilnutí obou ploch. Lepení je nutné provádět pouze na plochách takové velikosti, která umožní lepení do živé, nezatuhlé vrstvy lepidla. Bezprostředně po nanesení lepidla se obklad zatlačí do vrstvy lepidla a pásek se vyrovná.
Lícové pásky doporučujeme odebírat z několika palet najednou a promíchat je tak, aby nedocházelo k barevným nerovnostem. Při provádění obkladů doporučujeme dodržovat šířku spáry mezi pásky 8–12 mm. Po nalepení všech částí je nutné nechat lepidlo důkladně zavadnout.
3. Spárování cihlového obkladu
Spárování obkladových pásků se provádí tzv. mokrou nebo suchou metodou. Při mokré metodě použijeme spárovací pytlík (je nezbytné odhadnout správný poměr vody).
Při suché metodě se polosuchá směs aplikuje pomocí lopatky a nástroje zvaného “spárovačka”. Po zavadnutí (suchá i mokrá metoda) maltu ve spáře vytvarujeme (např. profilovanou stěrkou, plastovou hadicí, či pomocí dřevěného kolíku). Konečné očištění provedeme ometením, pomocí smetáčku. Voda použitá pro rozdělávání spárovací malty musí být čistá.
Dokonalé vytvrdnutí malty nastane při běžných podmínkách (cca 20 °C, 50% rel. vlhkosti ) ve 3 – 10 dnech.Po tuto dobu je nutné chránit zdivo před vlivem klimatických podmínek. Důsledkem zvlhnutí zrající spárovací malty mohou být kromě barevných odchylek i vápenné výkvěty na spáře, ale i na povrchu obkladového pásku.

Vyberte si tu správnou barvu spárovací hmoty
Víte, že spárovací malta tvoří více jak 13 % celkové plochy? Tento fakt může zásadně ovlivnit celkovou barvu a dojem cihlové fasády. Vyberte si tu správnou barvu k Vašemu obkladovému pásku!

Nejčastější chyby při montáži pásků
Fasáda je kabát domu. Skutečně tak dbejte na to, aby vám montáž obkladových pásků provedla zkušená firma! Vyvarujete se tak nejčastějším problémům neodborné montáže mezi které patří:
- dořezávky obkladových pásků v ploše nebo kolem otvorů – tzv. kvantlíky
- výkvěty vzniklé používáním příměsí nebo nesprávné maltové směsi a špatným technologickým postupem
- nenavazující spáry ze špatného rozměření nebo nekvalitně provedené, flekaté spáry
- špinavé a umazané lícové pásky od spárovací hmoty
- špatné namíchání obkladových pásků a cihel z palet – tím vznikne jiný konečný pohledový efekt
- nadměrný odpad z materiálu
- neodborná montáž stavbu prodlužuje a tím vznikají vícenáklady např. na lešení