Při kombinaci použití zateplovacího systému s obkladovým páskem je nutné dodržovat určité zásady a certifikované technologické postupy pro toto řešení.
Proč je zateplení polystyrenem tolik oblíbené?
Hlavní přednosti zateplení polystyrenem:
- Vyšší tepelná ochrana budovy,
- nižší spotřeba energie na vytápění,
- výborné mechanické vlastnosti,
- prakticky nenasákavá.
Z čeho se zateplovací systém skládá?
- Zdivo budovy,
- hliníková základní lišta pro přesné založení zateplovacího systému,
- flexibilní lepidlo,
- tepelný izolant – polystyren,
- vrstva stěrky,
- armovací tkanina,
- hmoždinka s ocelovým šroubovacím trnem,
- lepidlo na obklady,
- cihlové obkladové pásky.
Jaký polystyren zvolit?
Mezi dlouhodobě osvědčený materiál ve stavebnictví patří jednoznačně pěnový polystyren (EPS). Pro své unikátní vlastnosti je používán již pár desetiletí. Žádný jiný materiál nevykazuje tak vysokou pevnost a izolační vlastnosti, zároveň se vyznačuje velmi lehkou hmotností a rozumnou cenou.
Pro zateplení fasády se nejčastěji používá pěnový polystyren EPS-F.
Vstupní surovinou pro pěnový polystyren je tzv. zpěnovatělý polystyren ve formě perlí nebo granulí. V první fázi výroby zvětší perle svůj objem na dvaceti až padesáti násobek působením syté vodní páry. Poté se perle meziuskladňují v provzdušňovacích silech.Na závěr dochází k tvarování perel ve formách.
Možnosti připevnění polystyrenu
Způsoby připevnění jsou dány stavem podkladu, projektovou dokumentací a druhem zateplovacího systému. Polystyren lze připevnit:
- Lepením,
- lepením s použitím hmoždinek,
- kotvícími lištami s bodovým lepením
- kotvícími lištami s bodovým lepením a hmoždinkami.
Plánujete zateplení vyšších pater vašeho domu? Pro bezpečné a efektivní připevnění polystyrenu i obkladů budete potřebovat vhodnou techniku pro práci ve výšce. V takových případech se často využívají pracovní plošiny, které umožňují snadný přístup k těžko dostupným místům, aniž by bylo nutné používat žebříky nebo lešení. Bezpečné a stabilní pracovní plošiny – jaké nabízí například zavedená firma Sico – jsou klíčové pro práci ve výškách a výrazně přispívají k urychlení celého procesu instalace.
Instalace zateplovacího systému
- Upevnění zakládací lišty,
- osazení izolantu,
- zapracování perlinky,
- kotvení hmoždinkami.
Montáž obkladů
Po dokončení instalace zateplovacího systému přichází na řadu montáž obkladových pásků.

Zdroj obrázku: earch.cz
Příprava obkladu a rozměření
Obkladové pásky lze lepit přímo na zateplovací systém. Povrch musí být rovný, pevný a soudržný. Před samotným lepením pásků je dobré plochu ještě napenetrovat. Penetrací se podklad zpevní a zmenší nasákavost, tím lepidlo lépe přilne. Základem úspěchu je pečlivé a správné rozměření. Při montáži se vždy začíná lepením rohových pásků kolem oken a na rozích domu.
Lepení obkladových pásků
Obklady se lepí kvalitním flexibilním lepidlem, do kterého se nesmí přidávat žádné další příměsi. Lepidlo se nanáší na stěnu a zároveň i na každý jednotlivý pásek pro správné přilnutí obou ploch. Po nalepení všech částí je nutné nechat lepidlo důkladně zavadnout.
Spárování cihlového obkladu
Spárování obkladových pásků se provádí mokrou nebo suchou metodou. Při mokré metodě se používá spárovací pytlík. Při suché metodě se spárovací hmota aplikuje pomocí lopatky a spárovačky. U obou metod je nutné pak nechat spárovací hmotu zavadnout, poté se spára dá dotvarovat. Na závěr se celá plocha dočistí smetáčkem.