Máte dotaz? Pište na info@westbrick.cz nebo volejte Po-Pá: 8:00-15:00 na +420 602 358 391

Inspirace

Udržitelné bydlení: Ekologie, materiály a postupy

V současné době se stále více lidí zajímá o ochranu životního prostředí, což ovlivňuje i oblast stavitelství. Výběr ekologických a udržitelných stavebních materiálů nabízí mnoho výhod pro životní prostředí, naše zdraví i dlouhodobou udržitelnost staveb.

Stavebním firmám a architektům tak přibyl nový faktor, který musí při navrhování staveb zohledňovat.

Zdroj obrázku: earch.cz

Co je to udržitelná výstavba

Udržitelná výstavba (také známá jako zelená výstavba nebo ekologická výstavba) je způsob navrhování, výstavby a provozu staveb, který minimalizuje negativní dopady na životní prostředí a zdraví lidí, zatímco maximalizuje ekonomické, sociální a environmentální přínosy.

Cílem udržitelné výstavby je:

  1. Snížit spotřebu energie: Stavby jsou navržen y tak, aby minimalizovaly potřebu energie pro vytápění, chlazení, osvětlení a provoz zařízení, např. prostřednictvím solárních panelů, izolace a energeticky účinných systémů.
  2. Využít obnovitelné zdroje energie: Instalace solárních panelů, větrných turbín nebo geotermálních systémů může snížit závislost na fosilních palivech a snížit emise skleníkových plynů.
  3. Omezit dopad na vodní zdroje: Udržitelná výstavba zahrnuje strategie pro zachytávání a ukládání dešťové vody, úsporu vody a recyklaci odpadních vod.
  4. Používat ekologické stavební materiály: Stavby využívají materiály, které mají nižší dopad na životní prostředí, jsou obnovitelné, recyklovatelné a netoxické. Přírodní materiály je vhodné používat i v zahradě.
  5. Zlepšit kvalitu vnitřního prostředí: Udržitelné stavby se zaměřují na zdravé vnitřní prostředí prostřednictvím lepšího větrání, přírodního osvětlení a použití materiálů, které neuvolňují škodlivé látky.
  6. Snížit produkci odpadu: Stavby jsou navrženy tak, aby minimalizovaly množství stavebního odpadu a podporovaly recyklaci a opětovné použití materiálů.
  7. Podpora biodiverzity a zelených ploch: Udržitelná výstavba zahrnuje zelené střechy, zahrady a pěší zóny, které podporují místní flóru a faunu a zlepšují životní prostředí.

Jaké materiály jsou nejvíce ekologické a zároveň vhodné pro výstavbu?

Bambus

Dutá kompozice bambusu vytváří ideální poměr hmotnosti a pevnosti. Bambus patří mezi nejvíce ekologické materiály na světě (roste všude kromě Evropy a Antarktidy). Jeho velkou výhodou je, že velice rychle roste, je levný, odolný a dobře se s ním pracuje.

Na co se používá? Výroba stěn, rohoží, podlah, látek nábytku i dekorací

Bambusové produkty

Zdroj obrázku: earch.cz

Recyklované dřevo

Dřevo je velice ekologický materiál, ale dřevo recyklované je ještě ekologičtější. Pochází ze starých budov, mostů a přístavů odkud je demontováno a rozebráno k dalšímu použití.

Na co se používá? Slouží ke konstrukčnímu rámování, využívá se na podlahy, trámy, nábytek a obklady.

Korek

Co je to vlastně korek? Jedná se o vnější vrstvu kůry korkového dubu. Jednoduše se sklízí ze stromů, je pružný, elastický, dobře odolný proti hnilobě a vodě a velice dobře tepelně izoluje. Jedinou nevýhodou je, že může časem začít praskat.

Na co se používá? Výroba podlah, izolačních desek a akustických krytů stěn. V interiéru se také často využívá na výrobu nástěnek.

Cihla

Cihla má v českém stavebnictví dlouhou historii. Počítá se s ní i v moderním stavitelství jelikož se řadí k ekologickým stavebním materiálům. Podle dnešní tepelně technické normy ale obyčejná cihla nesplňuje předepsané požadavky. Proto vznikl systém svislých dutin a porézního střepu.

S plnou klasickou cihlou se ale můžeme setkat jako se součástí obvodového zdiva – využívá se jako vnější vrstva při sendvičových konstrukcích – lícové cihly.

Zdroj obrázku: earch.cz

Recyklovaný kov

Efektivně recyklované kovy mají výrazně nižší energetickou náročnost než nově vyrobené kovy.

Recyklované kovy jsou velice odolné, jedinou nevýhodou je koroze, proto je vždy důležité před použitím recyklovaný kov dobře ošetřit.

Na co se používá? Střešní krytiny, fasády budov, konstrukční podpěry.

Ovčí vlna

Tento přírodní izolační materiál skvěle nahrazuje izolace ze skleněných vláken a polyuretanových pěn. Má dlouhou životnost a rychle se obnovuje.

Na co se používá? Izolace stěn, stropů a podkroví.

Prefabrikovaný beton

Prefabrikovaný beton, je takový beton, který se nalije do předem připravených forem, a poté se vytvrdí a dováží na stavbu. Při jeho výrobě a montáži se spotřebovává méně energie než při výrobě běžného betonu.

Na co se používá? Stěny, fasády, podlahy, schodiště, sloupy, ploché střechy.

Konopný beton

Že jste ještě o konopném betonu neslyšeli? Jde o beton, který tvoří drcené konopné pazdeří a vápenné pojivo. Konopný beton je velice prodyšný, odolává škůdcům a produkuje minimální množství emisí.

Hliněná stavební deska

Hliněná deska představuje nový vývoj v oblasti suché výstavby. Hlína je velice zajímavým materiálem z hlediska stavební fyziky a stavební biologie. Hliněné desky mají velice dobré akustické vlastnosti, regulují vlhkost, pohlcují pachy a stíní slunečnímu záření.

Další ekologické stavební materiály

  • slaměné stavební desky
  • překližky a OSB desky
  • dřevěné štěpky
  • konopná vlákna
  • dřevní vlákna
  • izolace z juty, rákosu a celulózy

Udržitelné může být taktéž postavit “dřevěný” barák. Kromě toho, že je to finančně výhodné se také mohou následně používat ekologické vybavení a takové domy jsou také nízko energeticky náročné. Pokud přemýšlíte o novém byldení, určitě zamiřte na web Dumonline.cz.

Související články