Venkovský styl patří vedle moderního a industriálního mezi nejoblíbenější styly bydlení. Venkovský styl ovšem není pouze jeden, naopak v něm existuje až pozoruhodná rozmanitost. Různé jeho podoby se liší v závislosti na zemi, podle které se vybavení a dekorace v interiéru inspirují. A inspirovat se můžete i vy, stačí si vybrat venkovský styl náležící zemi, jež je vašemu srdci nejbližší, a podle charakteristických znaků si pak zařídíte všechny místnosti od kuchyně přes obývací pokoj až po ložnici.
Základní charakteristika venkovského stylu
Ačkoliv je venkovský styl bydlení každé země jiný, něco mají všechny společné – neodmyslitelně k nim patří přírodní materiály. Ve venkovském stylu jde totiž o přenesení krás venkova do interiéru domu či bytu. Nejvíce využívaným přírodním materiálem je samozřejmě dřevo, z něhož by měl být vyroben veškerý nábytek v domácnosti. Ideálně z pořádného masivu. Venkovský styl většinou působí vřelým dojmem, na rozdíl od moderny není tolik minimalistický a rozhodně mu nejsou cizí ani zaoblené tvary.

Zdroj obrázku: earch.cz
Anglický venkovský styl
Pro styl inspirovaný anglickým venkovem je typické využití dřeva v co největší míře. Je na vás, zda dáte přednost trochu ponurým tmavým odstínům, nebo se rozhodnete pro bíle lakovaný nábytek. V interiéru se objevují květinové nebo kostkované vzory, například v podobě tapet či na potahu sedačky v obývacím pokoji. Nechybí v něm ani skutečně květiny v přírodně vypadajících květináčích a vázách. Anglické domy jsou pověstné cihlovou fasádou. Cihly jsou přírodní materiál, a tak není od věci je přenést také dovnitř, například do vstupní chodby. Vhodným doplňkem jsou stolní i stojací lampy se stínidlem.
Italský venkovský styl
Interiéru zařízeném ve stylu italského venkova vládnou zemité barvy, tedy zejména šedá, hnědá nebo černá společně s bílou. Tyto barvy mají tu výhodou, že je velmi snadné je kombinovat, kombinací bílé s některou z dalších zmíněných barev jednoduše nikdy nic nezkazíte. Dalším znakem jsou kamenné podlahy a stěny, v moderním pojetí se bude spíše jednat o obklady a dlažby v imitaci kamene.
Francouzský venkovský styl
Venkov v podání Francie je symbolizován zejména jihem země, známý je tedy jako styl provensálský. Je poměrně výrazný, když mu po vzoru levandulí dominuje fialová barva. Levandule pochopitelně nemusí být pouze symbolizována barvou, sama se tam může objevit. Rovněž nábytek, který má obvykle bílou barvu, zaujme svými ozdobnými tvary na první pohled. Interiér lze ozvláštnit dřevem v tmavším odstínu nebo světlým cihlovým obkladem v kuchyni. K oknům nezapomeňte dát dlouhé závěsy a podobně jako u anglického stolu mohou pohovku a křesla v obývacím pokoji ve venkovském stylu zdobit květiny.
Španělský venkovský styl
V klasickém španělském domově zařízeném ve venkovském stylu je dominantní hnědá barva, kterou doplňují zdi a dekorace ve světlém odstínu, například bílé či nažloutlé barvě. Barevně je španělský styl spíše usedlejší, ale díky zvoleným odstínům působí vznešeně. Mimo dřeva se nemusíte bát sáhnout po kovových prvcích a kamenných obkladech.
Skandinávský venkovský styl
Snad každý zná proslulý skandinávský styl, jenž vyniká svou jednoduchostí a maximální účelností. Jednoduchost je patrná zejména na nábytku, který může být nejen dřevěný, ale třeba v případě konferenčního stolku i kovový. Méně výrazné by měly být dekorace, nepřehánějte to ani s jejich počtem. V minimalistickém interiéru musí být zajištěn dobrý přístup denního světla a prosvětlenost interiéru podporují také světlé barvy, jako je bílá, krémová nebo jemně šedá. Některé prvky mohou mít sytější barevný odstín pro vytvoření kontrastu, ale použití výrazných barev není vhodné. Barevně nejvýraznějším prvkem jsou ve skandinávském interiéru zelené květiny.
Americký venkovský styl
Venkovský styl bydlení po vzoru USA má připomínat farmářskou usedlost z počátku 20. století. S vybavením a dekoracemi byste to neměli přehánět, v interiéru má být jen to, co je skutečně potřeba. Nechte vyniknout strukturu dřeva na nábytku či stropních trámech. Pokud to bude možné, pořiďte si krb obložený kamenným nebo cihlovým obkladem, krb totiž k typické americké domácnosti bez debat patří.