Zahradní kuchyně jsou stále více oblíbené. S narůstajícími teplotami trávíme na zahradě více a více času. Sedíme na terasách, rádi venku jíme tak proč nezačít vařit ve venkovní kuchyni. Pokud máte na vaší zahradě dostatek prostoru, můžete si postavit plně vybavenou venkovní kuchyni.
Mezi hlavní výhody venkovní kuchyně patří, že se jako hostitel nemusíte kvůli přípravě pokrmů neustále vracet dovnitř a tak si plně užijete přítomnosti vašich hostů.
Venkovní kuchyně a zahradní architektura
Při plánování stavby venkovní kuchyně, myslete hlavně na to, jak kuchyně zapadne do celkového vzhledu vaší zahrady, jaké bude mít kuchyně rozměry a jak (pokud vůbec) do kuchyně přivedete elektřinu a vodu.
Ideální je vybrat část zahrady, která není příliš vzdálená od domu (abyste nemuseli pro suroviny chodit příliš daleko), je na stinném místě a v závětří (při grilování a uzení nebude kouř obtěžovat sousedy). Při návrhu promyslete, co všechno budete chtít v kuchyni připravovat.
Jste-li šikovnými kutily, zajisté zvládnete stavbu kuchyně svépomocí, ten kdo kutilství příliš neholduje, měl by si raději venkovní kuchyni nechat postavit na klíč odbornou firmou.
Nezapomeňte, že zahradní architektura je stejně důležitá jako bytový design.
Co nesmí chybět v zahradní kuchyni?
Základem každé venkovní kuchyně je kvalitní gril (plynový, elektrický nebo na uhlí) a plynový nebo elektrický vařič. Hodit se bude alespoň malá lednice a rychlovarná konvice.
Pro uložení nádobí jsou pro venkovní prostředí ideální např. skříňky z odolného teakového dřeva.
Stejně jako v domácí také ve venkovní kuchyni myslete na jednotlivé zóny – přípravná, varná, úložná a případně mycí. Jednotlivé zóny by na sebe měly logicky navazovat.
Venkovní kuchyně s krbem
Krb ve venkovní kuchyni? Skvělý nápad! Zahradní krb se zajisté stane dominantou celého zahradního posezení a místem, kde se bude ráda potkávat celá rodina.
Ke krbu je možné postavit pec, sporák, udírnu nebo pec na chleba a pizzu. Možnost připravovat si domácí chléb a pizzu nezní vůbec špatně, co říkáte.
Ve venkovním zahradním krbu můžete topit dřevěným uhlím a dřevem nebo jen uhlím. U krbu, kde praská dříví, budete rádi trávit i začátek sychravého podzimu.
Jak zakomponovat krb do vaší zahrady:
- volně stojící krb vedle posezení
- krb jako součást venkovní kuchyně
- krb pod přístřeškem
- krb v pergole
Nejnovější v inspiraci
Venkovní kuchyně a lícové cihly
Útulný vzhled venkovní kuchyně a venkovský nádech, vám mohou pomoci vytvořit lícové cihly, které se hodí jako obklad pro zahradní domky, pergoly nebo krby.
U lícových cihel máte na výběr z velkého množství druhů a barev, cihly jsou elegantní a nadčasové.
Uceleného vzhledu docílíte kombinací lícových cihel jako obkladu a použitím cihlové dlažby na podlahu vaší venkovní kuchyně.
Poté už stačí přidat odolný zahradní nábytek (např. z teakového dřeva), vhodné doplňky (kuchyňská prkénka, lucerny a jiné svítilny, deky, polštáře a svíčky) a můžete ve svém zahradním království přivítat první hosty.
V takto zařízené kuchyni budete chtít trávit celý den a jen těžko se budete v zimě vracet do interiéru.